Zrkadlo Bardejov

Fotografie
Popis
Neodmysliteľnou súčasťou interiéru je aj vo výbave ľudovej izby zrkadlo. Jeho tradičný tvar aj veľkosť ovplyvňovala predovšetkým vysoká cena a preto bývala reflexná plocha skôr malých rozmerov. Exkluzivitu reflexnej plochy suploval ozdobený, napríklad vyrezávaný rám, do ktorého bolo vsadené. Zrkadlo je dá sa povedať neutrálnym predmetom ľudovej mágie. Napríklad malé zrkadielko v medovníkovom srdci ukáže obdarovanej osobe jeho odraz, ako obraz milovanej osoby. Moc zrkadla pri zomierajúcom bolo potrebné neutralizovať a zrkadlo sa zakrývalo, aby duša zosnulého nevidela svoj odraz, ktorý by ju pripútal. Z rôznych kultúr prevzal aj náš folklór povery o napríklad nešťastí pri rozbití zrkadla. Naprieč dejinami bolo zrkadlo (v zmysle rôznej reflexnej plochy) aj predmetom používanom pri veštení a mágií.

Rekonštruovaná židovská suburbia rozpráva silný príbeh židovských obyvateľov, ktorých pred deportáciou zatvorili v synagóge. Niekoľko stoviek nešťastných ľudí napísalo na steny synagógy svoje mená, ktoré sa zachovali pod nánosom farby a boli objavené nedávno pri obnove budovy.

Rám zrkadla z javorového dreva, ktoré v kraji dominuje bude rozdrásaný prostredníctvom brutálnych surových zárezov pretínajúcich sa navzájom a miznúcich z plochy. Každý zárez symbolizuje násilne ukončené životy ľudí a ich prerušené osudy. Reflexná plocha nebude zrkadlo, ale čierne lakované sklo aby bol odraz iba neúplným tieňom.

Táto verzia zrkadla, ktorá je iba pripomienkou nešťastnej udalosti, nebude mať kvôli svojim konotáciám komerčnú verziu.

 

Autor: Ing. Dušan Kočlík, ArtD.  

GPS
12
49.29268707336026
21.27560306426392
1
0
0
49.2926870734
21.2756030643