Balenie fliaš na domácu pálenku

Popis
K ľudovej tradícii patrí aj veselica pri poháriku lahodnej domácej pálenky. Neraz návštevníci dostanú od domácich do daru fľašku kvalitnej domácej na pamiatku. Séria obsahuje fľaše a škatuľky na alkohol, ktorý má v danej oblasti tradíciu, vychádzajúcu z druhu ovocných stromov, ktoré sa v regióne vyskytujú. Drevený obal je zhotovený z dreva stromu, podľa príchute pálenky. To znamená, že obal na hruškovicu má na sebe nielen štylizáciu hrušky, ale je z hruškového dreva. Drevený obal je zhotovený na vysokej úrovni a môže slúžiť dlhodobo v domácnosti aj na iné účely,. napr. na uschovávanie sušeného ovocia či sypaných čajov. Sú upravené ľanovým olejom, ktorý môže byť v priamom styku s potravinami. Aj po vypití fľaše tak ostane drobná pamiatka na oblasť a ľudové tradície. Autorom návrhu je dizajnér Adam Tóth a jeho návrh vznikol v rámci terénneho výskumu projektu IDENTITA SK.

Návrh a výroba série vznikla s cieľom vytvoriť regionálny produkt, ktorý odkazuje na tradíciu ovocinárstva na Honte, práve preto je prvá séria týchto fliaš určená pre oblasť Hont, kde sa vyskytujú najmä hrušky, jablone a slivky. Každá sada obsahuje fľašu so symbolom ovocia, z ktorého je alkoholický nápoj vypálený. V tomto symbole nachádzajúcom sa na fľaši aj na drevenom obale je skrytý tradičný ľudový ornament regiónu v modernom podaní. 

Prototypy vyrobil stolár František Jánoš z Kuchyne, momentálne hľadáme možnosti malosériovej výroby a distribúcie tohto produktu priamo v regióne, s možnosťou spolupráce s výrobcami ovocnej pálenky atď.