Múteľnice na výrobu masla

Fotografie
Popis
Maslo sa tradične vyrábalo v drevených nádobách, maslniciach alebo múteľniciach. Sú známe tri typy maselníc, respektíve múteľníc, ktorú sú charakterizované rôznymi konštrukčnými a prevádzkovými princípmi.

Najbežnejšími boli valcovité drevené nádoby s pevným vekom a tyčou umiestnenou vo viečku. Jej spodok bol ukrytý vo vnútri, kde ho tvoril tvoril kruh s dierkami. Pohyb tyče hore a dole po priestore zaliatom mútil smotanu a tak tvoril maslo. Sú považované za najstaršie a tiež najcharakteristickejšie pre Slovensko. Maslo sa šľahalo vertikálnym pohybom paličky, preto aj hovoríme o takzvanom stojatom type. Nádoby boli zvyčajne zhotovované debnárskou technikou z drevených dúžok, spevňované drevenými húžvami alebo železnými obručami. Menej často sa vyrábali aj múteľnice dlabané z jedného kusa dreva.

Iným typom sú kolískove múteľnice, ktoré sa vyskytovali iba na veľkých hospodárstvach, kde sa maslo vyrábalo z 8 či 10 litrov smotany naraz. Boli to drevené, obdĺžnikové škatule umiestnené na stĺpoch alebo zavesené na stojanoch. Vnútri bola škatuľka oddelená zvislými doskami, cez ktoré sa smotana v priebehu hojdania nalievala na maslo.

Tretím typom sú rotačné múteľnice, kde vo väčšej (väčšinou 5 litrovej) nádobe umiestnené viaceré lopatky, udával do pohybu vertikálny hriadeľ s rúčkou.