Drevené formy na maslo

Fotografie
Popis
Domácnosti vyrábali maslo na priamu konzumáciu, na uskladnenie a tiež na predaj. Jeho ďalšie použitie bolo prepojené so spôsobom jeho skladovania. Maslo na každodenné použitie v domácnosti sa zvyčajne skladovalo v drevených, keramických alebo kamenných nádobách. To, určené na dlhšie skladovanie, sa konzervovalo solením. Gazdinky formovali maslo určené na predaj do tvarov podlhovastých hrudiek,  s hmotnosťou od 0,25 kg do 1 kg.

Na povrchu bolo zdobené motívmi, ktoré boli vytvárané polkruhovými drevenými lyžicami alebo na to špeciálne navrhnutými, drevenými vyrezávanými pečiatkami alebo valčekmi. Na dekoráciu masla na predaj do domácnosti sa používali aj špeciálne na to zhotovené drevené formičky. Tie mohli mať rôzne tvary, rozmer a zdobenie. Vo všeobecnosti boli vnútorné steny pokryté zvislými polkruhovými drážkami, zatiaľ čo dno bolo zdobené rôznymi ornamentami. Prevládali rastlinné a živočíšne motívy a geometrické vzory.

Výroba masla bola náročnou prácou, preto niektoré gazdinky vyrábali maslo po krátkej modlitbe alebo prípadne pri mútení odriekali: „Chodí žobrák po dedine, hľadá maslo kúpiť. Pomôž nám ty, Bože, Kriste, toto maslo zmútiť.“ Jednak to, či sa maslo vydarilo alebo nie, záležalo hlavne na tom, ako sa skladovala smotana, z ktorej bolo vyrobené.