Bojnice

Fotografie
Popis
Bojnice sú turistickým fenoménom Hornej Nitry, ako aj celého Slovenska. Iba málokde na ploche niekoľkých kilometrov štvorcových nájdete toľko významných, hodnotných a rozsiahlych atrakcií, určených širokej cieľovej skupine návštevníkov. Bojnický zámok, Národná ZOO, Prepoštská jaskyňa, kúpele, 700 ročná Lipa kráľa Mateja, 30m vysoká výhliadková veža, termálne kúpalisko Čajka... To sú hlavné lákadlá mesta s približne 5 tisíc obyvateľmi na juhovýchodnom úpätí Malej Magury, vzdialeného iba 3 km od okresného mesta Prievidza.

Bojnice patria medzi lokality s najstarším paleolitickým osídlením na Slovensku. Známky prvého osídlenia človekom boli zaznamenané na mieste dnešného hradu a sú približne 100.000 rokov staré. O niečo mladšie je dodnes zachované praveké osídlenie, známe ako Prepoštská jaskyňa, nachádzajúce sa od dnešného hradu necelý kilometer. V období socializmu bola Prepoštská jaskyňa voľne prístupná, nechránená a chátrajúca, v súčasnosti je v areáli Múzeum praveku Slovenska so zaujímavou expozíciou.

Prvá písomná zmienka o Bojniciach je z roku 1113, v roku 1366 im kráľ Ľudovít I. udelil výsady mesta. Už v roku 1113 sa spomína opevnené hradisko a záznam z roku 1302 už hovorí o kamennom hrade, predchodcovi dnešného maľebného zámku. Ten prešie storočiami rukami mnohých majiteľov (Matúš Čák Trenčiansky, Gilethovci, Leustachovci, Noffryovci, Korvínovci, Turzovci, Pálfiovci) a vďaka nim aj viacerými prestavbami. V prvej polovici 16. storočia sa z pôvodne gotický hrad zmenil na renesančný zámok a svoju dnešnú romantickú podobú nadobudol v polovici 19. storočia. Dnešné Slovenské národné múzeum, Múzeum Bojnice sa môže pochváliť nielen bohatými a hodnotnými expozíciami (unikátny gotický oltár, zlatá sála a iné), ale aj tajomstvami opradenou hradnou jaskyňou, či malebným jazierkom.

V zámockom parku sa nachádza aj jeden z najstarších stromov nielen v regióne Hornej Nitry, viac ako 700 ročná Lipa kráľa Mateja, ktorá bola v roku 1962 vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

 Veľký význam v histórii Bojnic majú aj tamojšie kúpele, o ktorých existujú písomné dokumenty z 13. storočia.

Z ďalších architektonických pamiatok v Bojniciach treba spomenúť najmä stále zachovanú časť mestských hradieb, gotický kostol sv. Martina zo 14. storočia, baroková kaplnka sv. Jána Nepomuckého zo 16. storočia, ako aj renesančné a barokové meštiacke domy na námestí.

Obrovským turistickým lákadlom Bojníc je aj najstaršia zoologická záhrada na Slovensku, ktorá bola otvorená v roku 1955 a od roku 2018 sa pýši názvom Národna ZOO Bojnice. Návštevníci v nej nájdu jedinečnú a najväčšiu kolekciu zvierat z celého sveta v rámci všetkých zoologických záhrad na Slovensku, s celkovým počtom viac ako 3500 exemplárov. Mnohé z nich, ako slony africké, či antilopy bongo, chová u nás ako jediná.

Medzi ďalšie turistické lákadlá Bojníc patrí termálne kúpalisko Čajka, ako aj nedávno otvorená, unikátna výhliadková veža Čajka v oblakoch. Náročná technická stavba s výškou približne 30 metrov ponúka pôsobivý výhľad nielen na Bojnický zámok a okolie, ale celú Hornonitriansku kotlinu. Pomerne známy je aj každoročný Medzinárodný festival duchov a strašidiel so štvrťstoročnou tradíciou, ako aj vystúpenia tamojšej skupiny historického šermu a bojnických sokoliarov.

Literatúra
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bojnice
http://www.bojnicecastle.sk/index.html
https://www.bojnice.sk/
https://zoobojnice.sk/
http://www.kupele-bojnice.sk/
https://muzeumpraveku.sk/
GPS
12
48.779444444444444
18.583055555555557
1
0
0
48.7794444444
18.5830555556