Čakanka - kolekcia modrotlačových vreckoviek

Popis
Práca s názvom Čakanka tvorí kolekciu deviatich malých vreckoviek. Inšpirácia vychádzala z tejto nenápadnej byliny symbolizujúcej čakanie. Čakanka je charakteristická svojimi bledomodrými kvetmi. V minulosti bola prirovnávaná k smutným očiam dievčiny, ktorá čakala návrat svojho milého. Modrá farba symbolizuje oddanosť a vernosť. Tieto vlastnosti zhmotňuje autorka v podobe vreckoviek s motívom kvetu a sĺz čakajúcich očí.

Vreckovky sú vytvorené ako šperk, dávno zabudnutý doplnok, symbol odovzdanosti. Kedysi si mladé ženy chystali do svojej výbavy vyšívané vreckovky, ktoré potom darovali svojmu milému. Dizajnérka použíla tradičnú techniku modrotlače prevedenú formou sieťky v pozitívnom i negatívno vzore. Jemná vrstva indiga vytvorila atmosférické melíry pôvabného čara a melanchólie. Pri práci ju inšpirovali básne J. Seiferta - Píseň (Poštovní holub), V Nezvala - Sbohem a šáteček a Ľ. Podjavorinskej - Čakanka.

Autorkou návrhu je Zuzana Martinusová, kolekcia vreckoviek bola súčasťou jej semestrálnej práce s názvom Toto sú v ateliéri textilnej tvorby u MgA. Jitky Škopovej na UMPRUM v letnom semestri 2016.

Literatúra
RIŠKOVÁ, Mária - SCHMIDT, Maroš - LUKÁČ, Marián. Národná cena za dizajn 2017: produktový dizajn : 14. ročník súťaže : výstava finalistov 27.9.-30.11.2017 Galéria v podkroví Slovenského múzea dizajnu. Bratislava: Slovenské centrum dizajnu, 2017. ISBN 9788097017385.