Prestavba stodoly na rodinný dom vo Veličnej

Popis
Stodoly a sýpky predstavujú veľký potenciál pre vytvorenie bytového fondu a pre tvorbu architektonicky zaujímavých objektov na vidieku. Projekt prestavby stodoly neďaleko užšieho centra obce Veličná je príkladom dobrej praxe konverzie hospodárskej budovy na rodinný dom, pričom pôvodný objekt stodoly ostal takmer neporušený. Hlavná obytná časť je úplný novotvar, vstavaný do pôvodnej hospodárskej budovy tak, aby nový dom bol staticky samostatná stavba na svojich vlastných základoch. Od plášťa pôvodnej stodoly je odsadený minimálne šesťdesiat centimetrov. Jediný prvok stodoly, ktorý ovplyvnil dispozíciu sú väzobné trámy, ktoré determinovali výšky podláh v podkroví. Ďalšia časť obytnej plochy na prízemí bola vytvorená na pôdorysnej ploche prístavby k stodole a tvorí samostatné krídlo s obkladom z pohľadových tehál z miestnych zbúraných stavieb. Tieto dve časti spolu splynuli do jednotného architektonického celku so spoločným vstupom cez objekt prístavby. Z pôvodných 132m² sa touto rekonštrukciou stodoly a prístavby hospodárskej budovy vytvoril priestor s obytnou plochou 168 m². Na prízemí napravo od vchodu sa okrem hlavnej obytnej plochy – kuchyne, obývacej miestnosti – nachádza aj spálňa rodičov so samostatnou kúpeľnou a šatníkom a pracovňa. Poschodie je tvorené dvomi detskými izbami s vlastnou kúpeľnou, ktoré sú prístupné schodiskom z obývacej izby (objekt vložený do stodoly). Prízemie sa rozširuje o ďalšie miestnosti – práčovňa, posilňovňa, sklad (objekt na ploche pôvodnej prístavby).

Pri rekonštrukcii sa kládol dôraz na znovu použitie materiálov. Keďže na streche vstavanej novostavby bolo potrebné doplniť v strešnej úrovni poistnú hydrofóbnu fóliu, pôvodná škridla bola očistená a položená naspäť. Drevený obklad bol vo väčšej miere len očistený a natretý ochranným olejovým náterom, v niektorých miestach demontovaný a použitý ako obklad vstavanej novostavby. V maximálnej možnej miere je priznaný pôvodný materiál – tehly a pôvodné dosky, ktoré boli použité ako obklad fasády, aj ako interiérový obklad. Palubovú podlahu príjemne dopĺňajú hlinené omietky v celom interiéri. Výnimočne je použitá podlaha z tehál.

Vložená konštrukcia je vytvorená z prefabrikovaných slameno-drevných panelov Ekokokon. Strecha, steny a podlaha boli zateplené konopnou izoláciou, na stenách bol zo strany interiéru použitý panel z lisovanej slamy, na záklop strechy je použitá drevovláknitá doska. Okná sú hliníkové s izolačným trojsklom.

Vykurovanie zabezpečuje centrálne umiestnený krb na pevné palivo, odtienené miestnosti sú vykurované a celý priestor je temperovaný pomocou infravykurovania vo forme zabudovaných fólií.

Architektka: Ing. arch. Eliška Turanská

Zrealizované: projekt a realizácia v spolupráci s Vladimírom Horákom 2015-20

Literatúra
Spracované podľa: Ing. arch. Eliška Turanská – autorka návrhu
GPS
14
49.203722222222225
19.244222222222223
1
0
0
49.2037222222
19.2442222222