Sýpky na Liptove

Popis
Na Liptove sa napriek chladnejšiemu podnebiu v minulosti pestovalo aj obilie: najmä ovos, jačmeň, raž, pšenica. Svedkami obdobia niekdajšej sebestačnosti malých hospodárstiev sú dodnes zachované malé roľnícke sýpky, ktoré nájdeme roztrúsené po celom regióne vo väčšej či menšej koncentrácii. Sýpky, na Liptove nazývané aj sypáreň, sypanec, ľemhaus boli hospodárskymi budovami, uspôsobenými v prvom rade na skladovanie obilia. Preto bolo potrebné v nich vytvoriť vhodnú suchú a chladnú klímu so sporým osvetlením, ktoré chránilo obilie pred klíčením. Ďalej bolo nutné zabezpečiť ich pred zvieracími škodcami ale aj ľuďmi, keďže boli častým terčom zlodejov. Tu sa okrem obilia a ďalších potravín uchovávali aj iné vzácnejšie predmety ako textílie, rôzne nástroje, remeselné náčinie a príslušenstvo ku koňom a vozom. Význam sýpok pre majiteľov sa odrazil aj na zdobení ich fasád. Hodnotný obsah týchto budov musel byť chránený aj pred ohňom. V čase vzniku prevažnej väčšiny roľníckych sýpok, to je v 2. polovici 19. storočia, bývali dediny silne ohrozené požiarmi, pretože pozostávali najmä z drevených domov. Požiarna ochrana sa premietla do konštrukcie sýpok, aj do ich urbanistického umiestnenia.

Pôvodne drevené objekty z guľatiny zvykli byť obojstranne omazané hlinou a neskôr boli nahradené kamenným či tehlovým murivom. V rámci hospodárstva sa najčastejšie umiestňovali oddelene od obytných domov, zároveň však v dobrom dohľade z nich. V intraviláne sa sústredili do skupín okolo potokov, vytvárali súbory na zadnom okraji úzkych pozemkov, ale aj skupiny na okraji dedín v blízkosti polí a iné konfigurácie. Osobitým a častým typom sýpok vyskytujúcim sa okrem Liptova aj najmä na východnom Slovensku boli sýpky s klenbou a pôvodne - v prípade požiaru - strhnuteľnou strechou.
V rokoch 2016-2018 bol tento prvok vidieckej architektúry na Liptove stále prítomný a to často v originálnom stave, predovšetkým vďaka skutočnosti, že sa jedná o vedľajšie hospodárske budovy. Dnes už neslúžia pôvodnému účelu, ale ako sklady nepotrebných predmetov. Využívané  bývajú len ich pivnice a to na skladovanie zemiakov a podobne.

Len zlomok liptovských sýpok (6 objektov zo zmapovaných ~250) je národnou kultúrnou pamiatkou. Pozornosť odborníkov i verejnosti by si zaslúžila minimálne pätina z celkového počtu. Obraz dediny v 19. storočí je zaznamenaný aj v ich urbanistických zoskupeniach napríklad v Štrbe, Liptovskej Kokave, Lučivnej, Dovalove ako i v spišskej, no s Liptovom hraničiacej dedine Vikartovce. 80% existujúcich budov tohto typu na Liptove je murovaných. Prevažuje typ samostatnej sýpky s klenbou. Niekedy je obohatený o verandu, voznicu alebo rôznym spôsobom prístupnú zemiakovú pivnicu. Vzhľad murovaných stavieb dotvárajú aj kovové protipožiarne prvky a vročenia na štítoch. Ojedinelým príkladom uplatnenia prvkov ľudového klasicizmu na fasáde je sýpka z roku 1872 v dedine Dúbrava.

Roľnícke sýpky z roka na rok miznú, čím strácame autentické doklady o prepojení života ľudí na lokálne prírodné podmienky in situ. 

Literatúra
NEMCOVÁ, A.(2018). Der Getreidespeicher Turčiačik in Dúbrava; Analyse des Bautypus bäuerlicher Getreidespeicher in der Liptau. Diplomová práca, TU WIEN: <https://repositum.tuwien.at/handle/20.500.12708/6990>
GPS
12
49.03911108263889
19.494413137444447
1
0
0
49.0391110826
19.4944131374