Kattanč /Kattancs - skladaný kysnutý koláč s mletou paprikou

Popis
Kattancs je skladaný kysnutý koláč s mletou paprikou. Najznámejší je v Kolárove, kde po ňom pomenovali aj festival, ale s obľubou ho piekli aj v iných častiach Žitného ostrova. Predovšetkým sa pripravoval k sobotňajšej fazuľovej polievke . Autorke textu ho ukázala jej 81 ročná teta Marika, ktorá sa ho učila ešte od svojej mamy. Recepty našich starých mám nás učia ako piecť prakticky časovo aj finančne a podľa citu (množstva sa pridávajú podľa potreby bez akéhokoľvek merania a váženia). Praktickosť je hlavne v tom, že z toho istého cesta sa naraz robilo hneď viac druhov slaného koláča, my sme vyskúšali tri. Dva s paprikovou plnkou kattancs a bodak. Líšia sa len v spôsobe skladania cesta. Tretí je tejfölös lepény (smotanový posúch). Recept nájdete nižšie.

Recept :

1 kg polohrubej muky

5-6 dkg  droždia

1 PL Cukor  

10 dkg masla

Cca 0,5-0,6 l mlieka  (podľa potreby)

Cca 2 ČL  Soľ

Plnka pre kattancs :

-mletá červená paprika sladká, môže sa pridať aj štipľavá .

- olej slnečnicový

Plnka pre smotanový posúch

0,5 dcl  kyslej smotany

2 žĺtky

0,5 dc oleja

Soľ

Postup :

  1. Najprv urobíme kvások : do 1 dcl vlažného mlieka pridáme maslo a cukor , keď sa rozpustia rozmrvíme droždie a necháme vzísť kvások.
  2. Do misy dáme preosiatu múku, soľ, prilejeme kvások a miesime, kým cesto nie je úplne hladké a nezačne sa odliepať od stien misy, postupne prilievame vlažné mlieko podľa potreby .Cesto je lepkavé a mäkké, preto ho po domiesení pomúčime, prikryjeme utierkou a necháme ho kysnúť na teplom mieste 1 hodinu.

Medzi tým môžeme vymiešať plnku a vypočuť si príbehy ako sa kedysi žilo ... prečo bolo oveľa lepšie ako dnes, aj keď boli všetci chudobní ... a ako bola  pekáreň skôr služba kde si dedinčania na vopred dohodnutý termín nosili upiecť svoj doma namiesený chlieb,  a nie ako dnes máme obchod s hotovými výrobkami.

  1. Vykysnuté cesto rozdelíme na 3 časti 1/4, ¼, 2/4.
  2. Najprv  budeme robiť kattancs zoberieme si na to 2/4 cesto, rozvaľkáme si ho na pomúčenej doske na hrúbku cca 1 cm. Bohato ho potrieme sladkou mletou paprikou , ak sme dosť odvážny môžeme aj so štipľavou, môžeme trochu aj posoliť a jemne popolievame olejom.
  3. Začneme skladať cesto. Hornú štvrtinu preložíme po polovicu a spodnú štvrtinu tiež po polovicu, v strede máme cestičku .
  4. Vzniknutú plochu tak isto natrieme plnkou ako v 4. bode.
  5. Takto vzniknuté cesto začneme skladať tak isto ako v bode 5, len sprava a zľava .
  6. Preložíme na vymastený plech a necháme trocha oddýchnuť a dáme piecť do rúry (alebo pece) pri 180 °C na 45 minút.
  7. Po upečení pretrieme olejom.

Z tohto istého cesta sa robieval aj slaný posúch. Cesto sa rozvaľká na tenko 5mm , poleje olejom posolí , preloží na polovičku z hora dole a znovu rozvaľkáme  na hrúbku 5 mm. Rozvaľkané cesto polejeme olejom, posolíme, znova preložíme len teraz sprava doľava a znova rozvaľkáme, vrch polejeme olejom a upečieme. Posúch sa podáva s fazuľovou polievkou.

To isté cesto sa používa aj pri pečení sladkých kysnutých koláčov, len namiesto 2 lyžičiek soli dáme len štipku soli.  Na takto rozvaľkané cesto môžeme dať rôzne ovocie, čerstvé ale aj zaváraniny alebo lekvár.

Napr.:

Slivkový lekvár + nemletý mak + cukor

Slivky / marhule prekrojené na polovicu + škoricový cukor

Sladký tvaroh zmiešaný so smotanou a žĺtkami + kôpor

Dukátové buchtičky

Rôzne plnené buchty

Text: Kristína Szépe Bereczká

Literatúra
https://www.deltakn.sk/milyen-a-jo-gutai-kattancs/
Body záujmu
GPS
12
47.91777777777777
17.996222222222222
1
0
0
47.9177777778
17.9962222222