Ideálnym terénom na kopanie pivníc sú "bralá" - kolmé skalné steny. Tufopiesky sú produktom vulkanickej činnosti a sú veľmi pórovité, nasiakavé. Doba ich vzniku sa datuje do obdobia mladších treťohôr. Sú pomerne mäkké, dobre opracovateľné, no zároveň rýchlo podliehajú erózii. Preto majú súčasné pivnice vybudované murované (kamenné, tehlové a betónové) vstupy. Zručnosť hĺbenia pivníc sa spája s tradičným kamenárstvom na Honte.
Pivnice boli rôzne veľké. Niektoré slúžili iba na skladovanie vína, zretie vína prebiehalo v blízkych chyžkách, až potom sa presúvalo do pivnice. Väčšie pivnice mali dve časti – na dorábanie a skladovanie, nazývali sa hrtan, chodba dlhá niekedy až okolo 6m a vlastná pivnica. V niektorých prípadoch z pivnice viedol i ďalší klesajúci hrtan o dĺžke 3-5 m, ústil do hlbšie položenej pivnice. Štandardný rozmer pivníc bol 2 x 4 m.
Hrušov má bohatú vinohradnícku tradíciu. Avšak víno si miestni obyvatelia vyrábali väčšinou pre vlastnú spotrebu – vinohrady sú vysoko položené a preto nedokázali konkurovať vínu z južných oblastí Hontu.
Starostlivosť o vinice pretrvávala pokiaľ bol Hrušov dedinou bez kolektivizácie (1979), neskôr však vinohrady začali v dôsledku spoločenských zmien zanikať, ľudia chodili do zamestnania, zmenil sa ich životný štýl. Rovnako veľa z pivníc je dnes opustených a zničených. Dodnes je však samorodé víno, jeho pestovanie a konzumovanie súčasťou regionálnej kultúry.
BRADA, P. a kol. (2014). Roľníctvo v Hrušove. Gazda na poli a vo dvore. Hrušov: Obec Hrušov
Denník N. Vďaka sopke mal Hrušov krásne podzemie plné vína: <https://dennikn.sk/364719/vdaka-sopke-mal-hrusov-krasne-podzemie-plne-vina-fotogaleria/>