Ľudový dom patrí k typu stredoslovenského zrubového domu. Usadlosť zvyčajne tvorí dom, maštaľ a drobnejšie hospodárske stavby vzadu so stodolou. Do domu, ktorý je najčastejšie trojpriestorový, sa vstupuje z dvora. Na vykurovanie slúži pec s ohniskom v zadnej časti pitvora. Väčšina dnešných domov sú z polovice 19. storočia. Zrubové drevené obytné jednopodlažné domy majú sedlové strechy pokryté dreveným šindľom, ktorých štíty sú zakončené polkružím. Steny drevených domov, kvôli vyrovnaniu strmého svahu postavené na vysokých kamenných podmurovkách, sú zrubové z čiastočne alebo úplne tesaných trámov. Škáry medzi trámami vypĺňajú drevené hranoly trojuholníkového prierezu a hlina. V minulosti prevažovali domy natreté bielou vápennou farbou, dnes sa používajú aj vápenné farby v rôznych farebných pastelových odtieňoch.
Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako kultúrne dedičstvo v roku 1993.
Vlkolínec ponúka svojim návštevníkom množstvo zaujímavostí. Okrem prehliadky samotnej obce, ktorá svojou zachovalosťou predstavuje tradičnú horskú osadu severného Slovenska, môžete navštíviť a vzhliadnuť ďalšie expozície: Roľnícky dom a dvor s expozíciou tradičného bývania a života vo Vlkolínci, Dom UNESCO Vlkolínec s výstavnými priestormi, Kostol Navštívenia Panny Márie, koliba s tradičným vybavením, minigaléria s dielami umelcov a dve súkromné expozície Galéria ľudového umenia a farma.