Treska v majonéze

Popis
„Desať deka tresky a dva rožky“ je jedinečný symbol a pojem slovenskej gastronómie. Tento pokrm je dodnes v sortimente každého bufetu či predajne lahôdok a za obdobia socializmu sa na neho ako aj na iné šaláty z morských rýb chodilo najmä do predajní Ryba. Za jeho vznikom je hľadanie riešenia situácie, keď cena rýb narastala a hľadalo sa riešenie, ako z mála rybieho filé, ktoré sa k nám dovážalo najmä zo Sovietskeho zväzu, urobiť čo najviac, a tak sa firma “Ryba” pokúsila urobiť chutný šalát s využitím treska a majonézy. Pridaním cibule, marinovanej koreňovej zeleniny, horčice, octu, čierneho korenia a iných prísad vznikol pokrm, ktorý sa stal kultovým a je predmetom nostalgie a túžby po domove mnohých Slovákov žijúcich v zahraničí.

Podnik Ryba vznikol v Bratislave v 40-tych rokoch a v roku 1946 firma otvorila závod v Košiciach, v rokoch 1946 – 1947 dva závody tvorili 70 % celkovej produkcie na Slovensku. V roku 1949 bol k Rybe pričlenený aj znárodnený závod v Žiline, ktorý tu už fungoval od roku 1924. Pôvodnú receptúru šalátu vymyslel bratislavský kuchár a cukrár Július Boško (1918 – 2002), pôvodom z Nového Mesta nad Váhom, na objednávku od národného podniku Ryba. Prvé zmienky o výrobe tresky v majonéze pochádzajú z roku 1954, pričom sa začala vyrábať vo všetkých závodoch národného podniku Ryba, teda v Žiline, v Bratislave a v Košiciach. V tomto období sa treska v majonéze nazýva treska v remuláde. Treska sa za komunistického režimu predávala viacmenej výhradne na Slovensku, v Česku len v Ostrave, kde si ju vyžiadali miestni Slováci, ktorí pracovali v ostravských baniach. Hneď od uvedenia na trh mal tento výrobok úspech u spotrebiteľov, keď sa výrobok aj po opakovaných navýšeniach výroby vždy rýchlo vypredal.

Podiel ryby v pokrme bol vysoký – až 50 percent. Ten časom poklesol, no v súčasnosti oba fungujúce závody  –  v Košiciach i v Žiline, ktoré sú dnes nezávislé ekonomicky samostatné subjekty, vyrábajú tresku v majonéze so 45%, respektíve 46% podielom rybacieho mäsa.  Ryba Žilina bola prvá spoločnosť, ktorá sa v roku 2001 uviedla na trh tresku v majonéze vyššej kvality s vyšším, až 45-percentným podielom mäsa - Tresku Exklusiv.Na výrobu šalátu sa používa mäso tresky aljašskej, ktorá sa spracováva na mori hneď po výlove pre udržanie tej najvyššej kvality. Tá v závode po rozmrazení prechádza procesom varenia, neskôr sa do nej pridáva zelenina – cibuľa, spracované uhorky a mrkva, nakoniec sa do mäsa so zeleninou primieša majonéza. Oba závody dnes vyrábajú i varianty šalátu – napríklad treska v majonéze pikant či treska v jogurte.

Literatúra
STOLIČNÁ – MIKOLAJOVÁ R. (2015). Socializmus na tanieri. Bratislava: Vydavateľstvo Veda, s. 42

Internetové zdroje:
https://uzitocna.pravda.sk/spotrebitel/clanok/389823-treska-ako-slovensky-morsky-fenomen/
http://www.rybazilina.sk/historia-spolocnosti/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Treska_v_majon%C3%A9ze